Hej, jeg er 20 år og har været på mini piller i snart 3 år. Man tager derfor pillen hver dag og skal derfor ikke have sin menstruation.

Her for en måneds tid siden fik jeg menstruation, nok pga stress eller andet. Men her igen for tre dage siden startede jeg med at bløde og forstår ikke helt hvordan det kan lade sig gøre? Jeg har ikke glemt at tage en pille eller noget. Burde jeg være bekymret? Tak på forhånd!

Hej med dig. Tak for dit spørgsmål. Vi starter lige ud med at skrive, at du, som udgangspunkt, ikke behøver at være bekymret. Når man tager hormonprævention, vil det fra tid til anden sagtens kunne skabe lidt ustabilitet i blødningen og få kroppen til at tro, at det er tid til menstruationen. Du skriver, at du har oplevet stress, og selv uden brug af minipiller, vil dette kunne gøre, at menstruationen opfører sig anderledes. Rigtig mange piger oplever, at når de tager minpiller, så stopper menstruationen helt. Men det er faktisk ikke tilfældet for alle. Der er mange, der en gang imellem kan opleve blødninger. Det er ganske ufarligt, og du skal heller ikke være nervøs for, om der er noget galt med din krop. Der skal bare meget lidt til, før kroppen reagerer på forandringer, og stress er en hyppig årsag til uregelmæssige blødninger. Nu skriver du ikke årsagen til den stress, du oplever, men vi håber, at du finder roen igen og så vil du nok opleve, at blødningen enten stopper eller bliver mere regelmæssig igen. Men det skal selvfølgelig lige nævnes, at hvis du fortsat er bekymret, skal du endelig bare tage fat i din læge og spørge til råds. De bedste hilsner, Majbritt og Henriette